Baharat Firmaları

Anadan görme Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat katar. Bahar, köklü düni ile Türk perişan etmek irfanünün merkezinde bucak almaktadır. Bahar yahut asıl gereç olarak yemeklerde, tatlılarda, turşularda, reçellerde özellikle cereyan etmek üzere sağlam çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, çoğunlukla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine katışıksız özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çbedel baharat umumi olarak her yemekte uygunluklarına gereğince kullanılmaktadır. Baharatları perişan etmek pişirirken kullanabilir yahut yemekten sonra demleyebilirsiniz. Yaraşıklı yemeklerde akıllıca oranlarda kullanabildiğiniz saat, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlar. Antrparantez doğanın deposundan mevrut baharatların iyileştirici tesiri başüstüneğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme eden en sağlıklı besinlerin başlangıcında hasılat. Bütün bu özelliklerin kenarı nöbet yemeklerinizi azıcık tağyir etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, lezzet, renk yahut kullanma amacı üzere farklı alanlara gereğince farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e andıran baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Bahar adları, hazırlanışlarındaki asıl üstelikşenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Anayasa olarak baharat çeşitleri fiziki özelliklerine gereğince toz, kuru ve taneli cereyan etmek üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak malum en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki baharat aynı zamanda tatlılıkları ile bilinir ancak yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok münteşir oldukları için içlerinde renk değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoklukla safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoklukla perişan etmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar koca ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar rızık ve içeceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı içecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş toz baharatlar ortada üçüncü renk sınıflandırmasına malik olanlar turuncu yahut turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları ortada köri, zerdeçdüzen, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Bahar çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin kenarı nöbet yeryüzünde daha sağlam çok baharat bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz üzere baharatlar, farklı yapıları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Antrparantez temelı baharatlar asıl sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının temel nedeni hiç şüphesiz turfa olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşeli ve özel işlem gerektiren sıkı ve keskin tatlar oldukları için çoğunlukla önemsiz miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mavi haşhaş yahut zahter üzere baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem olabildiğince şifalı hem de özellikle tatlılarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde değerlendirilebilecek öteki baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, birden şu denli baharatın şayan oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseriyetle ete lezzet ulamak üzere yalnızçlarla kullanılmaktadır. Antrparantez bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce yakinen baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çbedel baharat Türk mutfağında çok ömre bedel bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Rum sınırları zarfında en münteşir kullanılan tatlar ortada bucak almakta ve dolayısıyla Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları haysiyetiyle yiyeceklerde yemeden içmeden ayrım edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört kesilme fazlalıkrırlar. Rum mutfağında son had uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çbedel, çoklukla bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle Gün doğusu ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere malik olan toz yahut pul üzere biber bazlı baharatlar yemeden içmeden yemeden içmeden bütün yemeklerin asıl malzemesidir. Üretimi için bezen biberi adı maruz özel bir biber türü gerektiren bu baharat türü, sağlıklı yapısıyla da kaynak dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi temel baharat ortada bucak vadi hem de Güneydoğu Rum ile özdeşleneşeli ve biber özü içermiş bir öteki baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, öteki biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle yemeden içmeden ayrım edilir. Antrparantez dokunaklılığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan ancak farklı bir yapıya malik olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda çoklukla kazanç ve zeytinyağı ile tüketilen sağlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk gelmek için Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Rum mutfağının kuzeyı Seven Spices
Yedi baharatın ihtimal de en malum üyesi olan karabiber, hem pare hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz zehir et ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, sıcak iklimlerde yetineşeli karabiberlerden yapılır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya üzere ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları haysiyetiyle karabiber üretimi için mükemmeldir. Antrparantez yiyecekğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin temel yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı yönü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle elverişli miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat ortada bir başka kuzey olan kekik, geniş bir kullanma vadiı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları zarfında ongun miktarda yetişmesi, kekiğin birşunca varyasyonda kullanılmasının asıl sebebidir. Afiyet lafız konusu başüstüneğunda, birşunca ulaması olan âdem cisim sistemi için iyidir. Kekik otu üzere temelı çkamer türleri günün nihayetinde yorgunluğu hazfetmek için dobra gelebilir. Bir öteki baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en sevilen baharatlarından biri başüstüneğu için Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu baharat yemeden içmeden yemeden içmeden her yemekte kullanılabilir. Baharın içindeki esanslara rabıtalı olarak farklı payanlara dobra gelebilmektedir. Bu açıdan içerik ve hammaddelere gereğince uzmanlardan hamil alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Evin temel direği olan baharat çeşitleri ve aşhane kullanımları, akıllıca orantıda ve akıllıca miktarda kullanıldığında her evetştan kullanıcıevet dobra gelebilir.

Olağandışı ve tütsülü baharatlar
Sayımsız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın kenarı nöbet karışım yapısına malik olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini düzenıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoklukla birkaç baharatın ve bu baharatlara zevcelik eden aromatik otların karışımıdır. Bayağı pop olan bu karışımlar hem kılgı hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği haysiyetiyle adından sıkça lafız ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her saat kenarınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi uçarıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin asıl maddesi kişniştir. Fakat birşunca farklı baharat içerir. Türk köftesine adını veren en temel maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap üzere yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sebebiyle hem damağınızda lezzet bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem de yiyecekleri daha hızlı sindirir ve sağlıklı bir perişan etmek yersiniz. Bir öteki tütsülü baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Katılmışşi tadı sebebiyle özellikle salatalar için uygundur. Fakat sumak baharatı çoklukla salatalarda, çorbalarda yahut et yemeklerinde kullanılır. Ne denizşların tabii özlerinde antioksidan içerdiğini tasa ediyorsanız ürün bazennda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat