en iyi logo tasarımları

logo yapma

Logo nedir? Sözcük mazmunı olarak gerçek karşıtlığı dilimizde amblem olan, bir aksiyonin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, mazmunını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak aksiyonletmenin veya organizasyonun sütun olarak yaptığı aksiyoni sembolize edebileceği kabilinden, markanın kendi mazmunı ile de sembolleştirilebilir, hatta bazı çdüzenışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı ciğererik ve anlamlara sahip mümkün.

Sorusu sorulduğunda lafız mazmunının haricinde, birşunca logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı yapacak olan isim veya kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı bayağı önemlidir. Başka taraftan logo dizayn çdüzenışmasını yapacak isim veya kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çdüzenışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çdüzenışma sizin, aksiyonletmenizin ve bundan sonraki çdüzenışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çdüzenışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değaksiyontirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka ciğerin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çdüzenışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş meydanı ile faaliyette bulunan şirketler ciğerin daha çok tercih edilebilir. Hiçbir bir sektörde çalışma gösteren aksiyonletmelerin ekseriya logoları kolü temaşa eder. Fakat birden aşkın kol ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda işaret etmek imkansızdır.

Logo ne aksiyone yarar?
İşletmeler ciğerin logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir pres eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz ahit aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile beraberinde gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, beli aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Sabık halini düşünmeye çdüzenışın. Markaların logoları olmadan harbiden marka olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple aksiyonletmenize kurumsal bir maksat hazırlayarak yolunuza salim adımlarla devam edebilmek adına “logo dizayn” çdüzenışması ile başlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabilinden bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) dışa vurum eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta gâh kişilerin bir manzarate tanılamanmasını sağlayıcı aksiyonaretlerdir. Tipik bir logo firmaların üstelik edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Dümdüz, kolayca anlaşılır, yazıırlanması kolayca, mümkün evetğunca azca nüshada renkten oluşmalıdır. Her çhemayar baskı ve fason tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok balaban ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Sair şirket ya da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa amil vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya balaban mazarrat verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e bakarak logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin derunğine şık olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanılamamladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin üstıkeşik lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü ahit dahi rahatılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün ya da şirket ciğerin logo tasarlanacağı ahit o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için selen sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı ahit simgenin taşıyacağı mazmun bakımında bu selen çok önemlidir.

logo yapma